Alte zari, alte obiceiuri, alti comentatori

Croatia – Germania, minutul 34. Klose in careu, aproape de egalare, se incurca in doi aparatori la 3m de poarta. Bilic sare de bucurie pe marginea terenului, cu o cruciulita sau alt talisman aducator de noroc in mana dreapta. In euforia momentului, acesta ii scapa pe jos, Bilic se repede in iarba, il recupereaza si-l saruta de trei ori fata-spate-fata. Comentatorul austriac vede imaginile si vrea sa-si faca datoria, dar ceea ce tocmai s-a intamplat e dincolo de puterea lui de intelegere. Ii este greu sa plaseze imaginile in contextul fazei precedente. Cred ca vedem in reluare bucuria lui Bilic la momentul golului. Ramane derutat pentru inca un minut. Se pare ca in imaginile cu banca croatilor, Bilic si-ar fi pierdut talismanul. Constructia gramaticala ii tradeaza indoiala.

Austria – Polonia, minutul 16. Ivanschitz trimite mingea spre Leitgeb, undeva la limita offside-ului, acesta ajunge singur in fata portarului si trage direct in Boruc. A treia mare ocazie ratata de austrieci. Revedem pasa lui Ivanschitz spre Leitgeb, cred ca era in offside, vom reveni cu imaginile in pauza si le vom analiza in detaliu. Poate e mai bine ca Leitgeb n-a inscris, ca sa nu existe discutii.

Austria – Polonia, fluier final, 1-1. Asta a fost. Austria ramane in cursa pentru accederea in sferturi si ne putem fructifica sansa in super-meciul de luni impotriva Germaniei. O sansa mica, dar care exista. Astazi echipa ar fi trebuit sa-si asigure avantajul inca din prima repriza, in schimb a primit gol din pozitie de offside, iar la reluare i-a fost refuzat un penalty clar. Dar nu ar fi corect sa-l criticam pe Webb. El a observat faultul lui Lewandowski asupra lui Prödl si sa fim sinceri, in inghesuiala din careu putea foarte usor sa-i scape. Insa Webb a fost atent si ne-a acordat lovitura de pedeapsa executata perfect de Vastic, care ne-a adus un egal meritat.

11 Responses to “Alte zari, alte obiceiuri, alti comentatori”

1. 2 diana Iunie 13, 2008 la 11:26 pm

mie mi-au placut austriecii astia. sunt baieti buni si merita sa se califice.

2. 3 fanitza Iunie 15, 2008 la 3:41 pm

eu am pierdut combo-ul pe meciul acesta. noroc cu următorul care m-a scos!

să vedem ce face portugalia azi! cât despre celălalt, prezic un egal!🙂

3. 4 pinguilde Iunie 15, 2008 la 5:38 pm

explorish, di: Cordoba e cuvantul zilei aici. Se uita totusi ca Viena nu e in Argentina, asta neinsemnand totusi ca austriecii nu vor lupta ca paraleii.🙂 Eu vrand-nevrand, mi-am format deja ceva automatisme si voi suferi alaturi de ei. Hai Austria!

PS: Chiar, ce e paraleul?😆

4. 5 pinguilde Iunie 15, 2008 la 5:42 pm

fanitza: Nu mai inteleg nimic.🙂
    Ce-i un combo? Si care-i meciul cu pricina? Cel de la ga, sau unul din cele doua de mai sus? Ba uite ca ceva lumina se face pana la sfarsit. Ca Portugalia joaca azi, si celalalt ar putea fi cel dintre turci si cehi, asa-i?

6. 7 diana Iunie 16, 2008 la 12:55 am

fanitza: cine ar fi crezut ca baietii astia elvetieni vor reusi sa invinga portugalia. cat despre cehia – turcia cred ca nu aveau dreptul la egal, ci ar fi intrat in prleungiri.

hai elvetia! hai austria! hai romania!

7. 8 fanitza Iunie 16, 2008 la 1:54 pm

asta e. dacă se întâmpla câştigam vreo 200 de euro. egalul am fost la un pas să îl prind!🙂 ştiam că turcii luptă până în ultimul minut, dar nu mă aşteptam să câştige, decât la 11 metri. ştiam că la începutul meciului se vor înghesui în apărare, capitol la care stau prost şi că cehii îi vor domina, deschizând scorul. totutşi îmi imaginam un 1-1 la final şi nicidecum un 2-2 sau 2-3. oricum, volkan demirel e un mare prost. era să îi coste calificare pe turci la faza eliminării sale. fără demirel în poartă, croaţia are de pe acum o misiune uşoară!🙂

cât despre elveţia-portugalia, ce pot să spun… nu am mai injurat aşa de multă vreme! două penaltyuri clare neacordate portugaliei. portugalia a avut 2 bare. portughezii au fost faultaţi de o mulţime de ori lângă careul elveţian şi arbitrul nu a validat. era normal să aibă parte de căderea de la sfârşitul meciului cu un asemenea arbitraj, cădea-iar un frigider în cap la orfanul ăla de arbitru!😉

8. 9 pinguilde Iunie 16, 2008 la 3:16 pm

fanitza: Imi pare rau de combo-urile tale. Dar de ce cate trei? Si nu cate opt? Numai la jazz tre’ sa fie mai multi? Oricum, turcii au fost superbi aseara, il tot vad pe Nihat incercand sa calmeze disperarea colegilor cand n-a prins pasa lui Kazim. De parca deja stia ca el mai da doua goluri. Cat despre Elvetia-Portugalia, ce pot sa spun… Nimic, caci la noi la televizor celalalt a fost vedeta. Lasa ca vad ei austriecii, poate se razbuna elvetienii si nu dau nici ei meciul cu nemtii la tv.🙂

di: Hai Austria!🙂

9. 10 windwhisperer Iunie 17, 2008 la 11:28 am